Menu Content/Inhalt
Články arrow Články arrow Bhagavan o smutku a samotě

Učení dne

"Srovnávání se, vede k selhání inteligence."

"Comparison leads to failure of inteligence."

Sri Bhagavathi Bhagavan

Bhagavan o smutku a samotě PDF Tisk E-mail
Napsal Jana Koubova   
Sunday, 17 August 2014

ImageMilovaný mistře Sri Bhagavane, proč
mi můj smutek připadá opravdovější než moje štěstí? Tak moc
si přeji být opravdový a autentický, nenosit žádné masky,ale
to znamená tolik odmítnutí od druhých. Je možné být tak sám?


Sri Bhagavan: „Je důležité si uvědomit, že toto platí pro většinu lidí. Váš smutek je určitě mnohem realističtější, protože je váš, je autentický. Vaše štěstí je povrchní, není vaše, je na něčem, na někom závislé. A vše, co vás činí závislými – bez ohledu na to, jak moc šťastní dokážete na chvíli být, za chvíli je po líbánkách, rychleji, než jste čekali. Jste šťastní díky přítelkyni, příteli. Ale oni jsou samostatné bytosti; nemusí s vámi ve všem souhlasit. Vlastně je to většinou tak, že co se líbí manželovi, manželce se nelíbí; co se líbí manželce, nelíbí se manželovi. Zajímavé...., protože to je téměř univerzálně platné. Děje se to z nějakého důvodu. Hluboko uvnitř jeden druhého nenávidí, z jednoho prostého důvodu a to že jsou jeden na druhém závislí při získávání štěstí – a nikdo není rád závislý. Otroctví není zrovna to po čem lidé touží z hloubi své podstaty. Pokud vám muž či žena přivodí štěstí a vy se stanete závislými, dáváte zároveň základ hluboké nenávisti – díky své závislosti. Nemůžete tu ženu opustit, protože vás činí šťastnou. A nemůžete ji přestat nenávidět, protože vás činí závislými.


Takže všechny tak zvané milostné vztahy jsou velmi zvláštní, komplikovaný fenomén. Jde o vztahy plné lásky a nenávisti. Nenávist musí být projevena tak či onak. Proto to co se líbí vaší ženě, vám se nelíbí, cokoli se líbí vašemu muži, vám se nelíbí. Manželé a manželky se hádají kvůli každé maličkosti. Na co se půjde do kina? - a hned je velká hádka. Do jaké restaurace půjdeme? - a je tu hádka. To je ta nenávist, která se skrývá pod fasádou štěstí. Štěstí zůstává mělké, velmi slabé. Stačí trochu ho poškrábat, a narazíte na jeho protiklad.


Ale smutek je mnohem autentičtější, protože v něm nejste na nikom závislí. Je váš, jenom váš. To by vám mělo poskytnout velký vhled, že váš smutek vám může pomoci více než vaše štěstí. Nikdy jste se jím více nezabývali. Všemi možnými způsoby se ho snažíte nevidět. Je vám smutno, jdete do kina. Je vám smutno, pustíte si televizi. Když je vám smutno, jdete si hrát s přáteli, nebo jdete do klubu- Začnete něco dělat abyste nemuseli vidět svůj smutek. To není správný přístup. Když jste smutní -je to důležitý fenomén, velmi posvátný, něco, co je jenom vaše. Spojte se s ním, ponořte se do něj hlouběji a budete překvapeni. Seďte tiše, buďte smutní. Smutek má své vlastní kouzlo.


Smutek je tichý, je váš. Přichází, protože jste sami. Dává vám šanci ponořit se hlouběji do vaší samoty. Raději než se hnát od jednoho povrchního štěstí k dalšímu a plýtvat vašimi životy, je lepší využít smutku jako prostředku meditace. Buďte jeho pozorovatelem, je to přítel! Otevírá dveře k vaší nekonečné samotě.


Nelze nebýt sám. Můžete se obelhávat ale nemůžete uspět. A obelháváme se všemi možnými způsoby – ve vztahu, v ambicích, ve snaze stát se slavným, dělání tohoto, dělání tamtoho. Snažíme se sami sebe přesvědčit, že nejsme sami. Že nejsme smutní. Ale dříve nebo později se vám maska opotřebuje . Je falešná nemůže vydržet navždy – potom si musíte nasadit masku novou. V jednom malém životě, kolik masek si nasadíte? Kolik už se jich rozpustilo, změnilo se? Ale vy všichni nadále pokračujete ve svém zvyku.


Pokud chcete být autentickým jedincem, využijte smutek, neunikejte od toho. Je to velké požehnání. Poseďte s tím tiše. Užijte si to. Na smutku není nic špatného. Čím více se s ním spojíte, i s jeho jemnými nuancemi, budete překvapení – je to velké uvolnění, velký odpočinek a vy z toho vyjdete osvěženi, omlazeni, mladší, živější. Jakmile jednou okusíte, budete vyhledávat tyto krásné okamžiky smutku znovu a znovu. Budete na ně čekat, budete je vítat, a ony budou otevírat nové dveře vaší samoty....


Sami se narodíte, sami zemřete. Mezi těmito samotami můžete sami sebe obelstít, že nejste sami, že máte manželku, manžela, děti, peníze, moc. Ale mezi těmi 2 samotami jste sami. Všechno ostatní je jen snaha se zaměstnat tím či oním abyste si to nemuseli uvědomit.“

Aktualizováno ( Sunday, 17 August 2014 )
 
< Předch.   Další >

Akce

sdílení a dikša - Praha

 sdílení a dikša - Praha - vždy v úterý od 18,00

DNES 21.3.2017 MEDITACE NEBUDE JSE NEMOCNÉ!!! 
Učení:Probuzený je aktivní ve vnějším světě a pasivní ve vnitřním světě. The awakened one is active externally and passive internally.

sdílením stavů probuzeného dojde k synchronizaci vašeho mozku s mozkem probuzeného a při následné dikše je velká pravděpodobnost probuzení přijímajícího ....

Celý článek...